Dina Shihabi (TV Actress) Biography, Age, Height, Family, Wiki & More
Sebastian Wright
Published Apr 20, 2026
Dina Shihabi is an Saudi TV Actress. She is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. Her skin tone is white. Dina is a very famous TV Actress. Check out Dina Shihabi Biography, Height, Weight, Age, Boyfriend, Family, Wiki, Husband, Affairs, Siblings, Net Worth, Facts, Parents, Wikipedia & More. Get in touch with her on Twitter, Instagram & More.
Dina
TV Actress
BIRTHDAY
22 September 1989
Nationality
Saudi Arabia
Ethnicity
White
Dina Shihabi was born on 22 September 1989 in Riyadh, Saudi Arabia. She belongs to the Islam religion and her zodiac sign virgo. Dina Shihabi height 5 ft 5 in (165 cm) and weight 58 Kg (127 lbs). Her body measurements are 33-25-35 Inches, Dina waist size 25 inches, and hip size 35 inches. She has dark brown color hair and brown color eyes. Dina father name and mother name not known. Her siblings name not known. Dina Shihabi is unmarried and her boyfriend name not known.
Social Profile
Dina Shihabi Biography / Wiki Info
| Full Name | Dina Shihabi |
| Nickname | Dina |
| Profession | TV Actress |
| Date of Birth | 22 September 1989 |
| Age (as in 2021) | 32 years |
| Height (approx.) | 165 cm |
| Body Measurements (approx.) | 33-25-35 |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Net Worth | $100,000 – $1M (approx.) |
| Boyfriend | Not Known |
Dina Shihabi Birthday / Age
Dina is 32 Years Old. She was born on 22 September 1989.
Body Structure Info
| Height in centimeters | 165 cm |
| Height in meters | 1.65 m |
| Height in feet inche | 5 ft 5 in |
| Weight (approx.) | 58 kg – 127 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Dark Brown |
Personal life Info
| Birth Place | Riyadh, Saudi Arabia |
| Hometown | Riyadh, Saudi Arabia |
| Nationality | Saudi Arabia |
| Religion | Islam |
Educational Qualifications Info
| School Name | Not Known |
| University | Not Known |
| Educational Qualifications | Not Known |
Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Marriage, BoyFriends, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Marriage Date | None |
| Boyfriend | Not Known |
| Husband | None |
| Daughter Name | None |
| Son Name | None |
Someting Read More Known Facts Dina
- Does she smoke?: No
- Does she drink alcohol?: Not Known
- Dina is a Saudi television and film actress who is best known for her appearances on Daredevil, Madam Secretary.
- Dina landed her first lead role in the romantic comedy Amira & Sam.
- His Instagram account, he has 45k followers.
- His Twitter account, he has 7k followers.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio