Emiliano Martínez Biography, Age, Stats, Fifa, Wiki & More
Andrew Mccoy
Published Apr 20, 2026
Emiliano Martínez is an Argentina Footballer. He is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. He is a very famous Footballer. Check out Emiliano Martínez Biography, Height, Weight, Age, Girls Friends, Family, Wiki, Stats, Affairs, Jersey Number, Market Value, Net Worth, Facts, Salary, Parents, Play Position & More. Get in touch with her on Twitter, Instagram & More.
Emiliano Martínez
Footballer
BIRTHDAY
2 Sep, 1992
Nationality
Argentina
Ethnicity
White
Emiliano Martínez was born on 2 Sep, 1992 in Mar Del Plata, Argentina. He belongs to the Christian religion and Her Zodiac Sign Virgo. Emiliano Martínez Height 6 ft 3 in (190 cm) and Weight 87 Kg (193 lbs). Her Body Measurements are not known. He has black golden brown hair and dark brown color eyes. Emiliano Martínez is married and Her wife name is Mandinha Gama.
Social Profile
Emiliano Martínez Biography / Wiki Info
| Full Name | Damián Emiliano Martínez Romero |
| Nickname | Emilio, Blond Twins |
| Profession | Footballer |
| Date of Birth | 2 Sep, 1992 |
| Age(as in 2021) | 28 |
| Height (approx.) | 190 cm |
| Body Measurements (approx.) | Not Known |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Net Worth | $1.5 Mill. EUR (approx.) |
| GirlsFriends | Mandinha Gama |
| His Playing Boots | Puma ONE 5.1 evoKnit (Season: 2020/2021) |
Body Structure Info
| Height in centimeters | 190 cm |
| Height in meters | 1.90 m |
| Height in feet inche | 6 ft 3 in |
| Weight (approx.) | 87 Kg-193 lbs |
| Eye Colour | Dark Brown |
| Hair Colour | Golden Brown |
Emiliano Martínez Net worth
Emiliano Martínez net worth is $1.5 Mill. EUR (approx.)
Personal life Info
| BirthPlace | Mar Del Plata, Argentina |
| Hometown | Mar Del Plata, Argentina |
| Nationality | Argentina |
| Religion | Christian |
| Now his location | London |
School And Collage Info
| School Name | Not Known |
| College/University | Not Known |
| Educational Qualifications | Not Known |
Emiliano Martínez Fifa Rating
| FIFA | Rating |
|---|---|
| FIFA 21 | 82 |
| FIFA 20 | 75 |
| FIFA 19 | 74 |
| FIFA 18 | 70 |
| FIFA 17 | 69 |
| FIFA 16 | 66 |
Football Life Info
| Play Position | Goalkeeper |
| Other Play Position | N/A |
| Foot | Right |
| International Debut | Coming Soon |
| Jersey Number: | #23 (Argentina) #26 (Arsenal FC) |
| Current Club (2021) | Aston Villa |
| Club Joined | 2020 |
| Market Value | 3,00 Mill. EUR |
| Salary | Weekly- $11,000 EUR Annual- $500.000 EUR |
National Stats
| Matches Played | – |
| Total-Goals | – |
Emiliano Martínez Club History Info
- Club Atlético Independiente U20
- Arsenal FC U18
- Oxford United
- Sheffield Wednesday
- Rotherham United
- Wolverhampton Wanderers
- Getafe CF
- Reading FC
- Arsenal FC
- Aston Villa
Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Ivan Martinez |
| Sister Name | Rebecca Martinez |
Marriage, Girls Friends, Children Info
| Marital Status | Married |
| Marriage Date | Not Known |
| GirlsFriends | Mandinha Gama |
| Wife Name | Mandinha Gama |
| Daughter Name | N/A |
| Son Name | N/A |
Someting Read More Known Facts Emiliano Martínez
- Does Emiliano Martínez smoke?: Not Known
- Does Emiliano Martínez drink alcohol?: Yes
- He made his debut for Arsenal in 26 September 2012, against Coventry City.
- He made his debut in the English Football League for Arsenal in 5 May 2012, against Port Vale.
- Emiliano signed a four-year contract with Aston Villa in 16 September 2020, moving for a reported fee of £20 million.
- His Instagram account, he has 634k followers in 2021.
- Her Twitter account, he has 306k followers in 2021.
- His Facebook account, he has 95k followers in 2021.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio