Gianluca Vacchi Biography, Height, Tattoo, Wiki & More
Michael Green
Published Apr 20, 2026
Gianluca Vacchi is an Italian Entrepreneur. He is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. Her skin tone is white. Check out Gianluca Vacchi Biography, Height, Weight, Age, Girlsfriend, Family, Wiki, Wife, Affairs, Children, Siblings, Net Worth, Facts, Wikipedia & More. Get in touch with her on Twitter, Instagram & More.
Gianluca Vacchi was born on 5 August 1967 in Bologna, Italy. She belongs to the Christian religion and Her Zodiac Sign Leo. Gianluca Vacchi Height 5 ft 7 in (172 cm) and Weight 75 Kg (165 lbs). Her Body Measurements are 42-30-34 Inches, her waist size 30 inches, and hip size 34 inches. She has light blonde color hair and hazel color eyes. Her Father Name, Mother Name, Brother and Sister Name Not Known. Gianluca Vacchi is married and her wife name is Giorgia Gabriele.
Gianluca Vacchi Biography/Wiki Info
| Full Name | Gianluca Vacchi |
| Nickname | Gianluca |
| Profession | Entrepreneur |
| @gianlucavacchi | |
| Instagram Followers | 19 Million |
| @Gianluca | |
| Twitter Followers | 68k |
| Date of Birth | 5 August 1967 |
| Age(as in 2020) | 53 years |
| Height | 172 cm |
| Body Measurements | 42-30-34 |
| Zodiac Sign | Leo |
| Net Worth | $450 million dollars (approx.) |
| Wife | Giorgia Gabriele |
Body Structure Info
| Height in centimeters | 172 cm |
| Height in meters | 1.72 m |
| Height in feet inche | 5 ft 7 in |
| Weight | 75 kg- 165 cm |
| Eye Colour | Hazel |
| Hair Colour | Light Blonde |
Gianluca Vacchi Net worth
Gianluca Vacchi net worth is $450 million dollars (approx.).
View this post on Instagram
Personal life Info
| Birth Place | Bologna, Italy |
| Hometown | Bologna, Italy |
| Nationality | Italian |
| Religion | Christian |
Gianluca Vacchi Tattoo
School And Collage Info
| School Name | Not Known |
| University | Università di Bologna |
| Educational Qualifications | Graduated |
Favorite Things
| Color | White |
| Food | Not Known |
| Animals | Dog |
| Hobbies | Traveling |
Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Marriage, Girls Friends, Children Info
| Marital Status | Married |
| Marriage Date | 2017 |
| Girls Friends | Sharon Fonseca |
| Wife | Giorgia Gabriele |
| Daughter Name | Blu Jerusalema |
| Son Name | None |
Someting Read More Known Facts Gianluca Vacchi
- Does Gianluca Vacchi smoke?: Not Known
- Does Gianluca Vacchi drink alcohol?: Yes
- In 2017, his debut single titled “Viento”.
- His Instagram account, she has 19 million followers in 2021.
- His Twitter account, she has 68k followers in 2021.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio