Harvey Elliott Biography, Age, Stats, Fifa, Wiki & More
Jackson Reed
Published Apr 20, 2026
Harvey Elliott is an England Footballer. He is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. He is a famous Footballer. Check out Harvey Elliott Biography, Height, Weight, Age, Girls Friends, Family, Wiki, Stats, Affairs, Jersey Number, Market Value, Net Worth, Facts, Salary, Parents, Play Position & More. Get in touch with her on Twitter, Instagram & More.
Harvey Elliott
Footballer
BIRTHDAY
4 Apr 2003
Nationality
England
Ethnicity
White
Harvey Elliott was born on 4 Apr, 2003 in Chertsey, England. He belongs to the Christian religion and Her Zodiac Sign Aries. Harvey Elliott Height 5 ft 7 in (170 cm) and Weight 61 Kg (135 lbs). Her Body Measurements are not known. He has light brown color hair and blue color eyes. Harvey Elliott is Unmarried and Her Girls Friends name is N/A.
Social Profile
Harvey Elliott Biography / Wiki Info
| Full Name | Harvey Daniel James Elliott |
| Nickname | Harvey Elliott |
| Profession | Footballer |
| Date of Birth | 4 Apr 2003 |
| Age(as in 2021) | 18 Years |
| Height (approx.) | 170 cm |
| Body Measurements (approx.) | Not Known |
| Zodiac Sign | Aries |
| Net Worth | Coming Soon |
| GirlsFriends | N/A |
| His Playing Boots | Not Known |
Body Structure Info
| Height in centimeters | 170 cm |
| Height in meters | 1.70 m |
| Height in feet inche | 5 ft 7 in |
| Weight (approx.) | 61 Kg-135 lbs |
| Eye Colour | Blue |
| Hair Colour | Light Brown |
Harvey Elliott Net worth
Harvey Elliott net worth is Coming Soon.
Personal life Info
| BirthPlace | Chertsey, England |
| Hometown | Chertsey, England |
| Nationality | England |
| Religion | Christian |
| Now his location | Liverpool, United Kingdom |
School And Collage Info
| School Name | Not Known |
| College/University | Not Known |
| Educational Qualifications | Not Known |
Harvey Elliott Fifa Rating
| FIFA | Rating |
|---|---|
| FIFA 21 | 72 |
| FIFA 20 | 64 |
| FIFA 19 | – |
| FIFA 16 | – |
Football Life Info
| Play Position | Right Winger |
| Other Play Position | Left Winger Attacking Midfield |
| Foot | Left |
| International Debut | N/A |
| Jersey Number: | #67 (Liverpool FC) |
| Current Club (2021) | Liverpool FC U23 |
| Club Joined | 2019 |
| Market Value | 4,00 Mill. EUR |
| Salary | Weekly- Coming Soon Annual- Coming Soon |
National Stats
| Matches Played | – |
| Total-Goals | – |
Harvey Elliott Club History Info
- Fulham FC Youth
- Fulham FC U18
- Liverpool FC U23
- Liverpool FC
Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Marriage, Girls Friends, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Marriage Date | N/A |
| GirlsFriends | N/A |
| Wife Name | N/A |
| Daughter Name | N/A |
| Son Name | N/A |
Someting Read More Known Facts Harvey Elliott
- Does Harvey Elliott smoke?: Not Known
- Does Harvey Elliott drink alcohol?: Not Known
- In 25 September 2018, he made his first-team debut for Fulham against Millwall.
- He made his league debut for Fulham in 4 May 2019, against Wolverhampton Wanderers.
- He signed a contract with Liverpool in 28 July 2019.
- In 25 September 2019, he made his debut for Liverpool in an EFL Cup match against Milton Keynes Dons.
- In 2 January 2020, he made his Premier League debut for Liverpool against Sheffield United.
- He joined Blackburn Rovers (loan) in October 2020.
- In 24 October 2020, he made his first goal for Blackburn Rovers against Coventry City.
- His Instagram account, he has 809k followers.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio