HTC Desire 820 specs | Android Central
Jackson Reed
Published Apr 08, 2026
The HTC Desire 820 is HTC's first 64-bit-capable mid-ranger, and the first to use Qualcomm's Snapdragon 615 processor. But if you're wondering exactly what is lurking beneath the 820's curved exterior, we've got the full spec sheet waiting after the break.
| Category | Features |
|---|---|
| Size | 157.7 x 78.74 x 7.74 mm WEIGHT: 155 grams |
| Display | 5.5 inch, HD720 |
| CPU | Qualcomm® SnapdragonTM 615, 1.5 GHz, Octa-Core CPUs & 1.0 GHz, Octa-Core CPUs |
| Platform | AndroidTM with HTC SenseTM, HTC BlinkFeedTM |
| Memory | Total storage: 16GB, RAM: 2GB, Expansion card slot supports microSDTM memory card for up to 128GB additional storage (card not included) |
| Network | 2G/2.5G - GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz (SIM1 & SIM2) 3G/3.5G - WCDMA: 850/900/1900/2100 MHz with HSPA+ up to 42 Mbps 3G/3.5G - TD-SCDMA: 1900/2000 MHz 4G - LTE: FDD: Bands 1,3,7,8; TDD: Bands 38, 39, 40, 41 |
| SIM | nano SIM (dual nano SIM) |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
| Connectivity | 3.5 mm stereo audio jack Bluetooth® 4.0 with aptXTM enabled Wi-Fi®: IEEE 802.11a/b/g/n (2.4 & 5 GHz) DLNA® for wirelessly streaming media from the phone to a compatible TV or computer HTC ConnectTM micro-USB 2.0 (5-pin) port |
| Sound | HTC BoomSound Dual frontal stereo speakers with built-in amplifiers Sense Voice |
| Camera | Rear camera: 13MP, BSI sensor, f/2.2, 28mm lens, 1080p video recording Front camera: 8MP, BSI sensor, 1080p video recording |
| Multimedia | Audio supported formats: Playback: .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9) Recording: .aac Video supported formats: Playback: .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP and MP3) Recording: .mp4 |
| Location | Internal GPS antenna + GLONASS, Digital Compass |
| Battery | Capacity: 2600 mAh, Embedded rechargeable Li-polymer battery Talk time: Up to 22.4 hours for 3G Standby time: Up to 424 hours for 3G |
| AC Adapter | Voltage range/frequency: 100 ~ 240 V AC, 50/60 Hz DC output: 5V and 1A |