Priya Price (Actress) Biography, Age, Height, Family, Wiki & More
Isabella Ramos
Published Apr 20, 2026
Priya Price is an American Actress. She is known for her Beautiful Looks, cute smile, Style, and Amazing Personality. Her skin tone is black. Priya is a very famous Model. Check out Priya Price Biography, Height, Weight, Age, Boyfriend, Family, Wiki, Husband, Affairs, Children, Net Worth, Facts, Parents, Wikipedia, Awards & More. Get in touch with her on Twitter, Instagram & More.
Priya
Actress
BIRTHDAY
29 April 1992
Nationality
American
Ethnicity
Black
Priya Price was born on 29 April 1992 in Albuquerque, New Mexico, United States. Her zodiac sign taurus. Priya Price height 5 ft 2 in (157 cm) and weight 57 kg (126 lbs). Her body measurements are 36-25-40 Inches, Priya waist size 25 inches, and hip size 40 inches. She has black color hair and brown color eyes. Priya father name and mother name not known. Her siblings name not known. Priya Price is not dating anyone and she is unmarried.
Social Profile
Priya Price Biography / Wiki Info
| Full Name | Priya Price |
| Nickname | Priya |
| Profession | Actress |
| Date of Birth | 29 April 1992 |
| Age (as in 2022) | 29 Years |
| Height (approx.) | 157 cm |
| Body Measurements (approx.) | 36-25-40 |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Net Worth | $100,000 – $1M (approx.) |
| Boyfriend | Single |
| Debut Industry | 2015 |
Priya Price Age / Date of Birth
Priya is 29 Years Old. She was born on 29 April 1992.
Body Structure Info
| Height in centimeters | 157 cm |
| Height in meters | 1.57 m |
| Height in feet inche | 5 ft 2 in |
| Weight (approx.) | 57 kg – 126 lbs |
| Eye Colour | Brown |
| Hair Colour | Black |
Personal life Info
| Birthplace | Albuquerque, New Mexico, USA |
| Hometown | Albuquerque, New Mexico |
| Nationality | American |
| Religion | Not Known |
School And Collage Info
| School Name | Not Known |
| University | Not Known |
| Educational Qualifications | Not Known |
Family Info
| Father Name | Not Known |
| Mother Name | Not Known |
| Brother Name | Not Known |
| Sister Name | Not Known |
Marriage, Boyfriend, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Marriage Date | None |
| Affairs/Boyfriend | Single |
| Husband Name | None |
| Daughter Name | None |
| Son Name | None |
Someting Read More Known Facts Priya
- Does she smoke?: Yes
- Does she drink alcohol?: Yes
- She was nominated in the AVN Awards for Best Upcoming Actress in 2018.
- Priya was nominated in the Nightmoves Awards in 2018.
- She was nominated in the Spank Bank Awards in 2019.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio