Thariq Halilintar Biography, Age, Height, Family, Wiki & More
Michael Green
Published Apr 20, 2026
Thariq Halilintar is an American YouTuber. He is known for her Beautiful Looks, Cute smile, Style, and Amazing Personality. Her skin tone is white. Thariq is a famous YouTuber. Check out Thariq Halilintar Biography, Height, Weight, Age, Girlsfriend, Family, Wiki, Wife, Affairs, Siblings, Net Worth, Facts, Parents, Wikipedia & More. Get in touch with her on YouTube, Instagram & More.
Thariq
YouTuber
BIRTHDAY
22 January 1999
Nationality
Indonesian
Ethnicity
Asian
Thariq Halilintar was born on 22 January 1999 in Jakarta, Indonesia. He belongs to the Islam religion and Her zodiac sign aquarius. Thariq Halilintar height 5 ft 7 in (170 cm) and weight 66 Kg (145 lbs). Her body measurements not known. He has black color hair and dark brown color eyes. Thariq father name is halilintar anofial asmid and mother name is lenggogeni faruk. Her siblings name is atta halilintar (brother). Thariq girlfriend name not known and he is unmarried.
Social Profile
Thariq Halilintar Biography / Wiki Info
| Full Name | Muhammad Thariq Halilintar |
| Nickname | Thariq |
| Profession | YouTuber |
| Date of Birth | 22 January 1999 |
| Age (as in 2021) | 22 Years |
| Height (approx.) | 170 cm |
| Body Measurements (approx.) | Not Known |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Net Worth | $100,000 – $1M (approx.) |
| Girlfriend | Not Known |
Thariq Halilintar Birthday / Age
Thariq is 22 Years Old. He was born on 22 January 1999.
Body Structure Info
| Height in centimeters | 170 cm |
| Height in meters | 1.70 m |
| Height in feet inche | 5 ft 7 in |
| Weight (approx.) | 66 kg – 145 lbs |
| Eye Colour | Dark Brown |
| Hair Colour | Black |
Personal life Info
| BirthPlace | Jakarta, Indonesia |
| Hometown | Jakarta, Indonesia |
| Nationality | Indonesian |
| Religion | Islam |
Educational Qualifications Info
| School Name | Not Known |
| University | Not Known |
| Educational Qualifications | Not Known |
Family Info
| Father Name | Halilintar Anofial Asmid |
| Mother Name | Lenggogeni Faruk |
| Brother Name | Atta Halilintar |
| Sister Name | Siti Fatimah |
Marriage, Girls Friends, Children Info
| Marital Status | Unmarried |
| Marriage Date | None |
| Girlfriend | Not Known |
| Wife | None |
| Daughter | None |
| Son | None |
Someting Read More Known Facts Thariq
- Does he smoke?: Not Known
- Does he drink alcohol?: Not Known
- He started his Youtube channel in 9 April 2016. His most popular videos “REACTION VIDEO PERTAMA ANAK2 GEN HALILINTAR” has been viewed more than 7.2 million times.
- His Instagram account, he has 3.1 million followers.
You Get More Celebrities Information Stay On Wikistarbio